Jak stworzyć dobrą grafikę na media społecznościowe?

Jak stworzyć dobrą grafikę na media społecznościowe?
Media społecznościowe są jednym z kluczowych kanałów komunikacyjnych dla wielu firm i marek. Nic dziwnego –  każdego dnia setki bądź tysiące użytkowników mogą, potencjalnie napotykać dzięki nim daną markę w Internecie. Tylko co sprawia, że tylko niektóre posty lub reklamy bardziej przyciągają Twoją uwagę od innych?
Oczywiście jest to składowa wielu różnych czynników, jednak jednym z ważniejszych jest sama kreacja, czyli inaczej mówiąc grafika. Od niej zależy, czy przygotowany przez Ciebie content nie tylko zwróci uwagę, ale przede wszystkim zbierze większe zasięgi, dzięki reakcjom, komentarzom czy udostępnieniom.

5 zasad tworzenia skutecznych grafik do mediów społecznościowych

#1. Zasada – Skup się na treści i na tym, co grafika ma promować

Bardzo często w kreowaniu grafiki zapominamy, jaka ma być jej funkcja, zapominamy również o hierarchii treści i elementów, jakie ze sobą zestawiamy, by tę reklamę pokazać.
To od czego powinno się zacząć, to zadanie sobie pytania, jak powinna wyglądać nasza reklama w social mediach pod kątem graficznym, co najbardziej chcielibyśmy, aby było jak najbardziej wyeksponowane na grafice.
Warto pamiętać również o tym, że reklama w social mediach musi być spójna z tym, co jest na stronie internetowej (spójna pod kątem graficznym i komunikacyjnym). Klient, który widzi daną reklamę, powinien zobaczyć na stronie coś, czego się spodziewa i co zostało mu obiecane w poście.
Ważne jest, aby jednocześnie nie zakłócać przekazu zbędnymi ozdobnikami, hasłami, które odwrócą uwagę od tego, co tak naprawdę chce się przekazać. Grafika powinna być również unikatowa i profesjonalna, dlatego nie powinna to być darmowa grafika wykorzystana z banku zdjęć, ponieważ wpłynie to również na zasięgi postu. Banki zdjęć mają to do siebie, że udostępniane w nich darmowe grafiki wykorzystywane były już wielokrotnie w swojej pierwotnej formie, również na Facebooku. Ich wykorzystanie z pewnością obniży również jakość naszego contentu na profilu społecznościowym.

#2 Zasada – Pozbądź się przerostu formy nad treścią! 

Niejednokrotnie w pracy grafika tworząc reklamy, można spotkać się z uwagami klientów, takimi jak:
„Większe logo.”
„Naciągnij to hasło, niech będzie duże.”
„Więcej czerwonego, to musi krzyczeć!”
„Wrzućmy tam całą naszą ofertę!”
Dobrze jest uświadomić klienta, że dużo nie zawsze znaczy dobrze. Kiedy promujesz produkt, nie trzeba drugiej połowy reklamy w social mediach zapełnić logiem firmy. Najważniejszy jest produkt, a tło stanowi kolorystyka utrzymana w brandingu Twojej marki. Logo i hasło reklamowe to tylko dopełnienie tej reklamy w nieznacznym stopniu!
Jeśli chcesz promować usługi, to nie pokazuj całej oferty na jednej reklamie, a pokaż każdą pozycję osobno w nowym poście. Zyskasz czytelniejszą reklamę w social mediach oraz bogatszy content na swój fanpage.

#3. Zasada – To Ty decydujesz, na co ma patrzeć klient

Tworząc reklamę w social mediach, tak naprawdę to od Ciebie w dużej mierze zależy, gdzie pokierujesz uwagę klienta na Twojej grafice. Warto w takim projekcie umieścić zdjęcia, elementy graficzne, które pokierują jego wzrok w miejsce, na którym Ci zależy, np. do wizualizacji produktu, lub do przycisku CTA.
Takimi prostymi zabiegami mogą być fotografie osoby, która patrzy w kierunku elementu, który chcesz wyeksponować. Patrząc na taką osobę, naturalnie spojrzymy w tym samym kierunku. Również dobrym pomysłem może być strzałka, która podobnie wskaże miejsce, na które warto zwrócić uwagę. Te wskazówki z pewnością zwiększą wartość przygotowywanych kreacji graficznych. 

#4. Zasada – Zachęcaj, ale nie odpychaj.

Statystycznie każdego dnia możemy się mierzyć nawet z 20 tysiącami komunikatów reklamowych! To naprawdę dużo, dlatego znaczna część firm stawia na agresywne kreacje graficzne, które mają przykuć uwagę i wyróżnić się spośród innych.
Jaskrawe kolory, duże hasła — owszem to działa w pewnym stopniu, ale Tobie nie powinno zależeć na samych wyświetleniach, a efektach z tej reklamy. Zastanów się, w jakie reklamy w social mediach klikasz i przekuj te doświadczenia na swoje potrzeby. Projektuj reklamy, które stawiają na zdjęcia – jest to niepodważalny fakt, że częściej klikają się zdjęcia, a nie sam tekst!

#5. KLIENCI DOCENIĄ JAKOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE

Każdy lubi ładne rzeczy. Nieco banalne stwierdzenie, ale jest to niezaprzeczalny fakt! Niestety wiele firm, traktuje jakość po macoszemu, wykorzystują darmowe grafiki lub zdjęcia miernej jakości. Ty nie musisz iść ich śladem! Dlatego stawiaj na zdjęcia wysokiej jakości. Gdyby były to dodatkowo Twoje autorskie fotografie — rewelacja!
Pamiętaj, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, wiele marek używa zdjęć stockowych, czyli darmowych grafik i zdjęć, które się powielają w sieci. To nie wpływa dobrze na wiarygodność Twojej reklamy. Im naturalniejsza i autentyczna fotografia, tym większe zaufanie budujesz wśród Twoich potencjalnych klientów!

 

Łukasz Bulla
Z grafiką związany od 2007 roku, kiedy to założył forum dyskusyjne dla grafików amatorów, które zyskało bardzo dużą popularność w Polsce. Głównie specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych i aplikacji webowych, ale także wielką satysfakcję sprawia mu tworzenie identyfikacji wizualnej, grafiki reklamowej oraz graficznych kreacji tzw. fotomanipulacji. Po godzinach dumny tata, miłośnik gier wideo oraz klocków lego, które poza komputerem także pozwalają mu rozwijać kreatywność.

Jak zrobić to dobrze...
żeby poczuć efekty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *