Jak stworzyć skuteczne posty w mediach społecznościowych?

Tworzenie angażujących treści na media społecznościowe to nie lada wyzwanie, które wymaga przede wszystkim rozpoznania grupy docelowej i stylu komunikacji, który będzie trafiał do przedstawicieli tejże grupy. Pamiętajmy, że inny język będziemy stosowali dla pokolenia Z, inny dla milenialsów, a całkowicie inaczej będzie wyglądał nasz content w social mediach, jeśli będziemy stylizowali nasze posty dla określonych branż. Dla przykładu inżynierowie wymagają konkretów, nie są dla nich istotne emoji, slogany, a fachowość i jasny komunikat. Dla wspomnianego pokolenia Z będzie całkowicie inaczej. Ta grupa docelowa wręcz wymaga emocjonalności, nasycenia emoji, sloganów, a najlepszym dla nich contentem będą przede wszystkim memy. To dla nich najlepszy sposób komunikacji w mediach społecznościowych i najbardziej angażujący. 

Dlatego, aby świadomie i sukcesywnie tworzyć skuteczne posty na FB czy na inne media społecznościowe, niezwykle istotna jest strategia content marketingowa. Szczególnie, że dobrze przygotowane treści nie tylko zwiększają szansę na sprzedaż, ale również wpływają na wcześniej już wspomniane zaangażowanie społeczności, co przekłada się na więcej udostępnień, komentarzy i reakcji pod postami. A to jest właśnie celem content marketingu. 

Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów, przygotowaliśmy 4 zasady tworzenia angażujących treści w social mediach, dzięki którym Twoje posty zyskają na wartości!

#1. Zasada – poznaj swoją grupę docelową

To pierwszy i najbardziej istotny krok. Zastanowienie się nad charakterem grupy docelowej, do której chcesz tworzyć treści w mediach społecznościowych. Pewnie zastanawiasz się, jak rozpoznać grupę docelową? To proste.Zastanów się nad tym, kim jest osoba, która należy do Twojej grupy docelowej, Twojego biznesu, do której kierujesz swój komunikat. Czy jest to kobieta, czy mężczyzna? W jakim jest wieku? Czy mieszka w dużym, czy małym mieście? W tym celu pomocne mogą być dane statystyczne z Google Analytics, w którym będzie pokazana demografia osób odwiedzających stronę internetową Twojego biznesu. Jeśli prowadzone już były działania w mediach społecznościowych sprawdź również statystyki na profilach, które prowadzisz. Dzięki temu dowiesz się do kogo kierować swój content oraz jakiego języka używać w swojej komunikacji – tak, jak wspominaliśmy, zupełnie inaczej będziesz się zwracać do 20-letniej kobiety niż do 60-letniego mężczyzny.

Kolejnym punktem na liście jest research konkurencji, sprawdź jacy odbiorcy wchodzą w interakcję z postami konkurencyjnej marki i czy jest to zaangażowana społeczność. Pamiętaj, dobry research to podstawa dobrej komunikacji! Dzięki takim działaniom poznasz grupę docelową, która z dużym prawdopodobieństwem będzie zainteresowana również Twoim produktem/usługą.

#2. ZASTANÓW SIĘ NAD TYM, CO CHCESZ KOMUNIKOWAĆ I CZEGO SZUKAJĄ TWOI ODBIORCY

Nieprawdą jest, że dobre copy musi być krótkie! Jeśli prowadzisz profil edukacyjny i dzielisz się swoją wiedzą, to Twoi odbiorcy z chęcią przeczytają dłuższy post. Natomiast, jeśli jesteś właścicielem fizycznego produktu, niekoniecznie musisz rozpisywać się w jednym poście na temat wszystkich jego właściwości. W takim przypadku możesz zrobić serię postów na ten temat i posiadać już gotowe pomysły na kolejne miesiące.Taka strategia content marketingowa z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty. 

Znając już swoją grupę docelową i to jakich treści szukają, przygotuj miesięczny plan publikacji postów. W ten sposób łatwiej będzie ci się skupić na treści danego posta i na trzymaniu się konkretnego tematu. Rozpisz, ile postów w miesiącu chcesz publikować (4, 8 a może 12?), ile z nich będzie na dany temat (np. 3 posty o ofercie Twojej firmy, 2 posty o tym, co nowego się dzieje w Twojej branży i 3 posty z realizacji usługi, którą oferujesz) i trzymaj się ustalonego harmonogramu.

Pod koniec każdego miesiąca sprawdzaj też statystyki z działań w ostatnim okresie, w ten sposób łatwo zorientujesz się, które posty budują większe zaangażowanie.

#3. WYKORZYSTUJ ANGAŻUJĄCE SŁOWA

Masz tylko kilka sekund na przyciągnięcie czyjejś uwagi, wykorzystaj je mądrze! Używaj chwytliwych nagłówków, nie zapominaj o CTA (call to action, czyli wezwania do akcji np. „zadzwoń”, „wejdź na naszą stronę”, „umów wizytę już dziś”) i co najważniejsze – zwracaj uwagę na poprawność gramatyczną i stylistyczną swoich treści. To bardzo ważne, ponieważ mówi o jakości Twojego contentu w mediach społecznościowych, szczególnie, jeśli budujesz rolę eksperta błędy w postach będą negatywnie wpływać na Twój wizerunek. Detale mają znaczenie. Jeśli obawiasz się błędów w przygotowywanym contencie, możesz w tym celu skorzystać z darmowych narzędzi online do sprawdzania poprawności tekstu (np. ortograf.pl) lub zatrudnić profesjonalnego korektora.

Treści, które zawierają błędy, sprawią, że stracisz na wiarygodności w oczach Twoich odbiorców. Użytkownicy często sami je wyłapują i zdarza się, że napiszą o tym komentarzu, co może negatywnie wpłynąć na wizerunek Twojego biznesu.

#4. PAMIĘTAJ, BY TEKST BYŁ ŁATWY W ODBIORZE

Jeśli content, który przygotowujesz na social media ma krótką formę, spraw by Twoje treści wyróżniały się charakterem i były łatwe do zapamiętania. Miej swój styl i niech on będzie konsekwentny. Przy długich treściach unikaj pisania ciągiem, rób odstępy i akapity. Używaj emoji w poprawny sposób i nie przesadzaj z ich ilością. Tekst może wydać się wtedy agresywny, co zazwyczaj nie jest naszym założeniem. W końcu skuteczne posty na Facebooka muszą być dopracowane. 

Przed planowaniem treści na kolejny miesiąc wykorzystaj wskazane przez nas 4 zasady i stwórz content szyty na miarę! Zaufaj procesowi tworzenia, a z czasem przekonasz się, że tworzenie angażujących treści to faktycznie trudna sztuka, ale możliwa do opanowania.

Barbara Stodolska

Social Media Manager

Z marketingiem związana od 2017 roku, a mediami społecznościowymi zajmuje się od 3 lal. W Two Colours Agency odpowiedzialna za komunikację na firmowych Social Media oraz na kanałach klientów agencji. Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz obecnie studentka Wydziału Designu na Linnaeus University w szwedzkim Kalmar. Prywatnie pasjonatka sztuki, wielbicielka niszowych filmów i rosyjskiej literatury. 

Jak zrobić to dobrze...
żeby poczuć efekty?

One thought on “Jak stworzyć skuteczne posty w mediach społecznościowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *