Jak przygotować się do wypełnienia briefu social media?

Jeśli planujesz zlecić prowadzenie social media swojej firmy zewnętrznej agencji, to zapewne poprosi Cię o wypełnienie briefu. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest brief i dlaczego wypełnienie go w jak najdokładniejszy sposób to kluczowy krok przed rozpoczęciem współpracy z agencją.

Czym jest brief?

Brief to nic innego jak dokument ze zbiorem podstawowych informacji o Twojej firmie, które pozwolą agencji przygotować strategię marketingową dopasowaną do Twoich potrzeb. Jego zawartość może się różnić w zależności od zlecenia inne informacje będą potrzebne przy kampanii reklamowej, a inne przy social media. Wspólnym mianownikiem jest to, że jest on szczegółowy. Warto jest więc zarezerwować odpowiednią ilość czasu na jego skrupulatne przygotowanie.

Rozpoczynając z nami współpracę zostaniesz poproszony o wypełnienie briefu przesłanego przez nas jeszcze przed pierwszym spotkaniem, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio przygotować się  i porozmawiać o szczegółach, już na pierwszej rozmowie. 

Dlaczego brief jest ważny?

Dobrze przygotowany brief to oszczędność czasu po obu stronach i ułatwienie komunikacji pomiędzy klientem i agencją. Mając komplet informacji, agencja ma możliwość dokładnego przeanalizowania Twoich oczekiwań, poznania sytuacji Twojej firmy na rynku i tego, jak radzi sobie konkurencja. To narzędzie jest jak kompas, który pozwala nam podążać w określonym kierunku prosto do celu.

Co powinno znaleźć się w briefie social media?

Przygotowując strategię działania w social media dla Twojej firmy, agencja opierać się będzie na informacjach, które przekażesz o swojej marce i o tym, jaka jest jej pozycja na rynku.

Zobacz, jakie dane będą Ci potrzebne do wypełnienia briefu:

1. Charakterystyka Twojej firmy:

Poza podstawowymi danymi o Twojej firmie, takimi jak jej nazwa i numer NIP, napisz w jakiej działasz branży i jak długo jesteś na rynku. Istotne będzie również określenie Twojego modelu biznesowego (B2B/B2C), tego czy sprzedajesz usługę, czy produkt oraz gdzie odbywa się proces sprzedażowy (online/offline). 

Zastanów się również jakie cele i wartości wyznaje Twoja firma, co ją wyróżnia spośród produktów i usług konkurencyjnych, jaka jej jej obecna pozycja na rynku i z jakimi boryka się problemami.

2. Konkurencja:

Znając działania konkurencji, agencja jest w stanie zrobić lepszy research i postarać się o unikalność Twoich social media. 

Napisz, kim są główni konkurenci Twojej firmy, z jakich platform w social media korzystają i jaka jest ich aktualna pozycja na tle Twojej firmy. A może jakaś marka jest dla Ciebie inspiracją albo konkurencja robi coś lepiej/gorzej od Ciebie? O wszystkim tym napisz w briefie.

3. Grupa docelowa

Precyzyjne określenie grupy docelowej jest istotnym elementem przy tworzeniu strategii marketingowej. Są to osoby, do których będziemy kierować treści, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego języka do komunikacji. Inaczej będziemy prowadzić profil dla marki produkującej akcesoria dla mam z dziećmi, a inaczej do fanów motoryzacji i adrenaliny.

Do określenia kim jest Twój idealny klient, musisz zastanowić się nad kilkoma aspektami. Przemyśl czy Twój produkt/usługa skierowany jest do mężczyzn, czy kobiet, w jakim wieku są jego odbiorcy, gdzie mieszkają i w ile zarabiają, jakie mają wykształcenie i czym się interesują. Im dokładniej określisz swoich odbiorców, tym masz większe szanse, że dzięki social media zwiększysz swoją sprzedaż i rozwiniesz swoją markę.

4. Celowość i zamierzone efekty

Jednym z najważniejszych aspektów jest ustalenie, jakich efektów oczekujesz dzięki social mediom i jaki jest Twój cel w ich posiadaniu:

  • wizerunkowy
  • rozpoznawalność marki
  • zasięgi
  • aktywność pod postami

Social media bez dodatkowej promocji postów mają charakter wyłącznie wizerunkowy. By osiągnąć zamierzone efekty prawdopodobnie potrzebny będzie budżet przeznaczony na promocję postów. Zastanów się, czy posiadasz taki budżet, a jeśli nie, to czy sam efekt wizerunkowy jest dla Ciebie wystarczający.

Jeśli wcześniej były prowadzone jakieś działania, również wspomnij o tym w briefie, możesz również dodać jakie były dotychczasowe efekty i czy masz jakieś wnioski bądź obiekcje co do tego.

Im więcej napiszesz o swojej marce, tym lepiej. Zapisuj wszystko co przyjdzie Ci do głowy i pamiętaj o tym, że brief to kluczowy element, który od samego początku pomoże w wykreowaniu doskonałej strategii komunikacji!

Jeśli chcesz powierzyć nam social media swojej firmy, skontaktuj się z nami!
Przeczytaj też na temat naszej ogólnej oferty marketingowej 

Barbara Stodolska

Social Media Manager

Z marketingiem związana od 2017 roku, a mediami społecznościowymi zajmuje się od 3 lal. W Two Colours Agency odpowiedzialna za komunikację na firmowych Social Media oraz na kanałach klientów agencji. Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz obecnie studentka Wydziału Designu na Linnaeus University w szwedzkim Kalmar. Prywatnie pasjonatka sztuki, wielbicielka niszowych filmów i rosyjskiej literatury. 

Jak zrobić to dobrze...
żeby poczuć efekty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *