Montaż wideo

Sieć jest w ciągłym ruchu. W Internecie cały czas przybywa treści wideo i ta forma przekazu wydaje się być najbardziej angażująca dla użytkowników. To najbardziej zauważalny, globalny trend ostatnich lat. Według danych na rok 2020 aż 51% internautów w wieku 16-64 lat każdego miesiąca ogląda vlogi, a 41% słucha podcastów. Trend wzrostowy w przypadku materiałów wideo widać również w mediach społecznościowych – żaden twórca internetowy nie może sobie pozwolić na ignorowanie takich narzędzi jak Facebook Live czy Instastories. Coraz chętniej korzystamy z webinarów, a newsletter w formie krótkiego filmu, przestaje kogokolwiek dziwić. Czy w takim razie można sobie pozwolić na ignorowanie tej formy komunikacji? To już pytanie retoryczne. Oczywiście, że nie.


I choć wydaje się, że tworzenie oraz montaż wideo jest – nawet w przypadku bardzo krótkich filmów  – zajęciem dla profesjonalistów, posiadających dostęp do tajemnej wiedzy, której zwykli śmiertelnicy nigdy nie będą w stanie posiąść, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Dzięki rozwojowi darmowych programów do montażu zadanie to jest znacznie łatwiejsze i możliwe dla każdego. Być może trudno w to uwierzyć, ale po prostu wystarczy poznać i zastosować kilka zasad, kupić dobrej jakości smartfon (nie, nie musisz inwestować w drogą kamerę), zainstalować program do obróbki filmów i… zacząć nagrywać.

Dlaczego warto wykorzystywać materiały wideo?

Oglądamy przez Internet coraz więcej filmów. Tego nie da się ani ukryć, ani zatrzymać. W 2018 roku Polacy spędzili przeciętnie 49 minut dziennie na oglądaniu materiałów video na YouTube i podobnych platformach.

Tendencji tej bez wątpienia nie można pomijać, zwłaszcza że nagrywanie i montaż filmów pozwala nie tylko na prezentację treści, ale również i takich elementów jak logo firmy czy inne jej cechy charakterystyczne. Wyraźnie widać, że marki zaczynają dostrzegać potencjał drzemiący w krótkich materiałach filmowych. Z opcji tej korzystają i duże, międzynarodowe firmy, i marki osobiste. Ich korzyści nie ograniczają się tylko do zaistnienia w świadomości. Takie rozwiązanie daje im również możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji.

Film wideo to rozwiązanie, które pozwala również wykreować wizerunek eksperta, specjalisty w danej dziedzinie. Tutoriale czy poradniki edukacyjne są formą komunikacji marek, którą użytkownicy szczególnie doceniają ponieważ ich forma jest często dużo bardziej przystępna i skutkuje osiąganiem lepszych efektów zdobywania wiedzy.

Co trzeba wiedzieć przystępując do montażu filmów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Twoje vlogi, programy, podcasty i inne materiały video mają określony cel. Wiedząc, co konkretnie chcesz osiągnąć, łatwiej ci będzie dostosować zarówno treść materiału, jak i jego pozostałe elementy.

Oprócz celu istotne jest również jak najdokładniejsze określenie grupy docelowej. Filmy czy też programy wideo powinny mieć zupełnie inny charakter, jeśli kierujemy je do ludzi młodych, a inny gdy są przeznaczone dla starszych odbiorców.

Przystępując zarówno do tworzenia, jak i do montażu filmu powinniśmy pamiętać, że naszym podstawowym założeniem jest przykucie uwagi odbiorców. W jaki sposób to osiągnąć? Przede wszystkim musisz zadbać o materiał dobrej jakości. Równie ważna, o ile nie ważniejsza, jest historia, jaka zostanie opowiedziana w materiale. Storytelling to technika coraz częściej wykorzystywana przy tworzeniu nagrań. Ważne jest, żeby zbudować więź między marką, a jej odbiorcami, za pomocą angażujących faktów i informacji. Opowiedz więc historię, która chwyci za serca, wywoła radość lub efekt zaskoczenia. Pamiętaj, że dobre nagranie to takie, które budzi emocje.

Jakie narzędzia wykorzystywać?

Narzędzi i programów do montażu jest wiele. Być może zastanawiasz się, czy tworząc wideo musisz mieć kamerę, grono doświadczonych operatorów i profesjonalne studio nagrań. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie! Narzędzia, które będą Ci potrzebne to:

Smartfon

Najlepiej wybrać model dobrej jakości. Wtedy będzie to wystarczające narzędzie do nagrywania filmów video dla początkujących twórców. Na co zwracać uwagę, tworząc swoje materiały za pomocą kamery w telefonie? Przede wszystkim pamiętaj, że nagrywanie w pozycji horyzontalnej zapewnia większe możliwości edycji wideo. Tworząc obraz w tej pozycji zawsze możesz przekształcić go do pozycji wertykalnej. W drugą stronę ten zabieg nie zadziała ?

Jeśli Twój smartfon umożliwia manualne ustawienie parametrów wideo – skorzystaj z tego rozwiązania. Nie zapomnij również o wyborze najwyższej, możliwej jakości obrazu – minimalne wymagania do stworzenia nagrania dobrej jakości to Full HD. Jakie jeszcze ustawienia warto sprawdzić, zanim zacznie się nagrywać? Upewnij się, czy możliwe jest włączenie opcji stabilizacji obrazu. Takie rozwiązanie ułatwi Ci pracę.

Komputer

Montaż wideo na komputerze wymaga dostosowania się do jednego z najważniejszych parametrów, jakim jest wielkość ekranu. Minimalne wymagania, jakie umożliwią Ci wygodną pracę? Rozdzielczość Full HD oraz format 16×9. Wysoka rozdzielczość zapewni Ci większą przestrzeń roboczą. Warto również zadbać o odpowiednią głębię koloru monitora – dobrym rozwiązaniem będzie ten 8-bitowy.

Mikrofon

Nie zapomnij, że montaż filmu to nie tylko praca z obrazem, ale również z dźwiękiem. Dlatego koniecznie zadbaj o dobry mikrofon! Te wbudowane w telefony czy komputer, zazwyczaj nie są najlepszej jakości. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie użycie mikrofonu zewnętrznego. Trzeba pamiętać, że dźwięk odgrywa bardzo ważną rolę w odbiorze wideo – źle nagrany (zbyt cicho, z dużą ilością szumów) może spowodować, że odbiorcy… wyłączą nagranie, zanim obejrzą je do końca. Jeśli zdecydujesz się na rejestrowanie dźwięku za pomocą mikrofonu zewnętrznego, będziesz mieć znacznie szersze możliwości jego obróbki w odpowiednim programie. Dzięki temu usuniesz szumy i poprawisz jakość. Nie masz możliwości nagrywania dźwięku przy pomocy zewnętrznego mikrofonu? Użyj tego ze słuchawek telefonicznych.

Poza mikrofonem zadbaj również o odpowiednią akustykę pomieszczenia/miejsca, w którym nagrywasz.

Programy do obróbki wideo

Wybór programów do obróbki i montażu filmów wideo jest szeroki – od prostych, darmowych rozwiązań, po rozbudowane, płatne narzędzia. Te drugie oferują oczywiście więcej opcji edycji i bardziej zaawansowane rozwiązania. Do najpopularniejszych należą: .Adobre Premiere Pro, Vegas Movie Studio, czy PaintShop Pro. Na początek przygody z montażem warto przetestować darmowe oprogramowanie: OpenShot Video Editor, DaVinci Resolve czy Movie Maker.

Odpowiednie oświetlenie

Światło odgrywa ogromną rolę, ponieważ wpływa na kolorystykę całego materiału filmowego. Nagrywanie przy sztucznym oświetleniu, złej jakości, spowoduje efekt nienaturalnych kolorów. Najlepiej tworzyć wideo przy świetle dziennym, na zewnątrz. Jeśli jednak decydujesz się na nagrywanie w pomieszczeniu, w którym dostęp światła dziennego jest ograniczony, pamiętaj o zaopatrzeniu się w profesjonalne lampy, polecane dla osób tworzących filmy wideo. Istotne jest również, żeby źródło światła padało zza kamery na osobę nagrywaną, a nie zza osoby nagrywanej.

Kadrowanie

Podobnie jak w fotografii, tak i przy tworzeniu wszelkich form przekazów wideo, bardzo ważne jest kadrowanie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla początkujących twórców będzie stosowanie się do zasady trójpodziału. Na czym ona polega? Siatkę dzieli się na 9 kwadratów. Obszary, w których powinno się umieszczać obiekty, to punkty przecięcia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, tworząc materiał wideo? Film nie powinien być statyczny. Zadbaj o jego urozmaicenie. Jak? Zastosuj zbliżenia, oddalenia, zmień tło. Ciekawym zabiegiem, interesującym dla odbiorców, jest umieszczenie w nagraniu scen typu „making of”, pokazujących kulisy tworzenia wideo.

Filmy, których celem jest zaprezentowanie danej osoby czy firmy, najlepiej nagrywać w półzbliżeniu. Dzięki temu postaci będą wyraźne, a odbiorcy bez problemu dostrzegą gestykulację.

Z kolei w przypadku kręcenia wywiadów czy rozmów najważniejszym jest przestrzeganie zasady 180 stopni (chodzi o wytyczenie fikcyjnej linii, której nie powinno się przekraczać przy ustawianiu kamer).

Nagrywaj we fragmentach

Montaż wideo wiąże się również często z koniecznością naprawiania błędów. Nie oszukujmy się – jesteśmy tylko ludźmi.  Jest jednak sposób na to, by ograniczyć konsekwencje ewentualnych pomyłek. A tym sposobem jest nagrywanie krótkich sekwencji. Dzięki temu jeśli popełnisz jakiś błąd, który trudno będzie usunąć w trakcie edycji w programie do obróbki wideo, nie stracisz dużego fragmentu nagrania, a tym samym znaczna część Twojej pracy nie pójdzie na marne. Krótkie sekwencje mogą również nadać większej dynamiki nagraniu – łatwiej będzie dopasować zróżnicowane efekty dźwiękowe, czy ciekawe przejścia.

Wzbogać wideo o muzykę i napisy

To bardzo ważne! Montaż wideo to również odpowiednio dobrana muzyka w tle. Sprawia ona, że przekaz staje się bardziej emocjonalny. Podkreśla charakter obrazów, pojawiających się nagraniu. Wzbogacenie wideo o muzykę, napisy czy ciekawe przejścia między kadrami, sprawi, że odbiorcy będą oglądać nagranie z większym zainteresowaniem. Odpowiednio dobrane elementy mogą również służyć wzmocnieniu celu, jaki chcesz osiągnąć za pomocą wideo.

Nie zapomnij zapisać nagrania…

Pytanie, które zadają sobie wszyscy filmowi nowicjusze: w jakim formacie zapisać wideo? Jest wiele rodzajów plików multimedialnych, za pomocą których można to zrobić. Jeśli jednak tworzysz nagrania na potrzeby własne lub konkretnej marki i montaż wideo jest dla Ciebie bardziej przygodą niż pracą, to wystarczy, że będziesz pamiętał o dwóch kwestiach:

– w formacie MP4 zapisuj pliki wideo

– w formacie MP zapisuj pliki dźwiękowe.

…I udostępnić gotowego wideo!

Masz już gotowe wideo, które z dumą można zaprezentować szerszemu gronu odbiorców? W takim razie czas na wybór sposobu dystrybucji. Udostępnij nagranie jako post na Facebooku, Instagramie, YouTube czy TikTok’u. Wykorzystaj je w sponsorowanej kampanii reklamowej w mediach społecznościowych. Zamieść na swojej stronie www w ramach działań promocyjnych lub udostępnij jako płatny materiał. Zyskaj jak największą liczbę odbiorców i interakcji. Udanej zabawy przy tworzeniu i…powodzenia!

A jeśli chcesz zlecić nagrywanie lub montaż wideo profesjonalistom, to pamiętaj, że możesz na nas liczyć!

Nasza agencja zajmuje się profesjonalnym montowaniem filmów i żadne problemy nie są nam straszne. Chętnie poznamy Twoje preferencje i przekształcimy je we wciągające materiały!

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do współpracy! Warto.

Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci dedykowany plan współpracy, czas realizacji i ceny naszych usług. Doradzimy również jak wypromować Twoją firmę w sieci i udzielimy wszystkich informacji. Kontakt do nas znajdziesz w tej zakładce. – Dawid Kotrys

Maciej Motak

Specjalista ds. Obsługi Klienta

Porozmawiajmy i ustalmy plan działania!

+48 789 814 123 Pracujemy od 9:00 do 17:00

Zapytaj o wycenę

"*" oznacza pola wymagane

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.