Po co nam analiza danych za pośrednictwem Google Analytics?

Do czego może przydać się odpowiednio przeprowadzona analiza danych za pośrednictwem Google Analytics? Na jakie aspekty warto bezwzględnie zwracać uwagę?Do czego może przydać się odpowiednio przeprowadzona analiza danych za pośrednictwem Google Analytics?

Na jakie aspekty warto bezwzględnie zwracać uwagę?

Zagadka Sfinksa?

Czy zastanawiałeś się dlaczego użytkownicy zaraz przy pierwszej interakcji z Twoją witryną uciekają z niej niczym pieprz rośnie? A może dumałeś z jakiego źródła generuje się największa część ruchu na Twoją stronę www? Podpowiem ci – to z pewnością nie jest zagadka sfinksa, a realny wpływ wielu zmiennych i zależnych od siebie zbiorów danych, z których można wyciągnąć pożyteczne wnioski. Między danymi zachodzą nieodłączne korelacje, dzięki którym możemy ze sobą zestawić wymiary oraz dane i w efekcie optymalizować nasze działania.

Wymiary&Dane

Na te oraz wiele innych pytań, które mogą Cię niejednokrotnie nurtować odpowie prawidłowo przeprowadzona analiza danych jakościowych oraz ilościowych. Brzmi groźnie? Skąd! Wystarczy poznać kilka kluczowych zasad, które pomogą ci korzystać z nieograniczonych możliwości wymiarów i danych na platformie Google Analytics. W tym wpisie postaram się przybliżyć, na co koniecznie zwrócić uwagę posługując się niezwykle przydatnym narzędziem do analizy zachowań użytkowników oraz pomiarów statystyk Twojego serwisu www. Go on!

Analiza danych chcąc nie chcąc, stała się obligatoryjna w pracy codziennej każdego, efektywnie planującego działania marketera. Platforma Analytics to wielki kombajn, który przemiela imponującą ilość danych, dzięki którym możesz w przyszłości podejmować lepsze decyzje co do zmiany szaty graficznej Twojej witryny. Na co zwrócić uwagę?

  1. Zaskakująco wysoki współczynnik odrzuceń >75

Jest to jeden z ważniejszych parametrów, który w tym wypadku jest znacząco alarmujący. Użytkownicy ewidentnie nie dostają tego czego szukają przy pierwszym styku ze stroną www. Może trafność strony docelowej jest niskiej jakości? Może banner należy umieścić w innej sekcji? A może masz za dużo przytłaczającego tekstu w górnej sekcji HomePage? To poważny znak, że jeśli większość organicznego lub bezpośredniego ruchu jest wyjątkowo niskiej jakości i prowadzi do wyjścia, czas na natychmiastowe zmiany.

  1. Wyszukiwania wewnętrzna w witrynie – może się przydać?

 Jeśli prowadzisz sklep e-commerce albo np. bloga, warto jest zaglądać jakie hasła wyszukują odbiorcy witryny w wyszukiwarce wewnętrznej. Z pewnością przybliży Ci to pewne trendy i zależności. Grono użytkowników wpisywało słowo kluczowe: „workery zimowe Lasocki”? Może czas puścić jakąś promocję w kampaniach płatnych na ten rodzaj butów albo specjalny mailing? Oj uwierz, że warto!

  1. Prawidłowo skonfigurowane cele Analytics – to podstawa!

Jeden z najważniejszych obszarów analizy danych, czyli zdarzenia podejmowane na stronie poprzez Twoich odbiorców. Grunt, aby dopilnować poprawną konfigurację, a co za tym idzie mierzalność wyników. Cele rejestrują nam wszystkie wybrane przez nas interakcje, jakie wykonują userzy podczas sesji. Przykładami są obejrzenie wideo, wysłanie formularza bądź pobranie darmowego materiału w ramach wizyty (e-booka czy case’ów).

  1. Kanały pozyskania ruchu

Następną zakładką, która mianuje się w top of the top są kanały pozyskania , czyli nic innego jak źródła ruchu na stronę www. Jeśli zauważysz, że spora część ruchu przychodzi z płatnych kampanii np. PPC Google/Paid Search i odznacza się niskim współczynnikiem odrzuceń, to prawidłowo! Twoja strona najprawdopodobniej jest spójna z reklamą i ma wysoką trafność. 

  1. Ścieżki wielokanałowe – śledź koniecznie!

Dla niektórych brzmi obco, a dla niektórych nie, natomiast analiza ścieżki użytkownika do wykonania różnego rodzaju czynności na stronie, to olbrzymie ważny element. Ścieżki wielokanałowe ukazują jaką drogę przebył użytkownik do zrealizowania pewnej konwersji (celu) np. zakupu. Po drodze odbiorca może zahaczyć o inne punkty styku takie jak: fanpage na Facebook’u czy odesłania na innych stronach www, zanim finalnie podejmie się finalizacji zakupu produktu. Tego typu kanały często odpowiadają za konwersje wspomagające i przyczyniają się do bardziej złożonej ścieżki użytkownika.

  1. Prędkość ładowania poszczególnych podstron

Nie trzeba chyba udowadniać, jak ważna jest prędkość witryny. Dbanie o wysokiej jakość UX oraz UI to nie jedynie nietuzinkowy „wygląd” strony www, to także inne funkcjonalne aspekty jak prędkość załadowania. Zniecierpliwiony użytkownik ucieknie szybciej, niż się tego spodziewasz, gwarantuję! Zauważyłeś sygnał świadczący o zbyt długim, uporczywym ładowaniu się strony? Nie lekceważ go, działaj!

Zmieniaj na lepsze!

Umiejętne posługiwanie się Google Analytics oraz wyciąganie niezbędnych wniosków może przełożyć się na znaczny sukces i przyczynić się do optymalizacji Twojej strony pod kątem jej użyteczności (bo design, to nie jedynie wygląd!) dla szerokiej publiczności odbiorców. Warto co jakiś czas przejrzeć wszystkie obszary, aby wspierać kulejące odnogi i analizować dane z pełną rozwagą.

Podsumowując, zobaczysz, że z takim podejściem możesz osiągnąć znacznie więcej profitów dla swojego biznesu i budować silną markę w oczach Twoich aktualnych czy przyszłych klientów.

Maja Duchnowska

Jak zrobić to dobrze...
żeby poczuć efekty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *